Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

(1837 Załuchów na Wołyniu – 1912 Kraków)

malarz, konserwator dzieł sztuki

rodzina

rodzice nieznani

biogram

            Brał udział w powstaniu styczniowym, kształcił się w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, potem w akademiach sztuk pięknych w Monachium i w Wiedniu.
Po studiach zamieszkał w Krakowie, gdzie prawdopodobnie uczył się kompozycji u J. Matejki w krakowskiej SSP.
           Malował obrazy o tematyce historycznej, religijne, sceny rodzajowe, myśliwskie, wizerunki świętych. Za wystawioną
Ucztę u Wierzynka (1876) został honorowym członkiem korespondentem wiedeńskiego Kunstverein. Dzieło to jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawiał w Krakowie (1868), Lwowie, Warszawie, Monachium, Wiedniu.
           W Krakowie odnowił między innymi obrazy w Muzeum Czartoryskich, zaplecki stall w kościele Mariackim, skrzydła tryptyku w ołtarzu w kościele Św. Idziego, obraz
Smętnej Dobrodziejki Krakowa (1895) w kościele oo. Franciszkanów, malowidła ścienne Syndykówki w Sukiennicach. Pod kierunkiem prof. Sokołowskiego odnowił dwa obrazy Hansa Kulmbacha znajdujące się w kościele św. Floriana, przedstawiające sceny z życia św. Jana Ewangelisty.
           Pochowany na Cmentarzu Rakowickim (kwatera Ra, grobowiec Weteranów).

zobacz więcej ...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje