Dzisiejsza data:

(około 1310 – 1335)

szlachcianka, dworka Elżbiety Łokietkówny

rodzina

córka Felicjana

biogram

           Królewicz Kazimierz, już wtedy żonaty, udał się z wizytą na Węgry, na zamek w Wyszehradzie, do ukochanej siostry Elżbiety, żony Karola Roberta, króla Węgier.
           Na jej dworze poznał dworkę królowej, Klarę Zach. Próba jej zdobycia nie udała się, toteż z pomocą Kazimierzowi przyszła jego siostra Elżbieta. Przyszły król Polski zamarkował przeziębienie, a królowa wraz z dwórkami zaczęła go odwiedzać. Pewnego razu wzięła królowa tylko Zachównę, którą po paru minutach zostawiła sam na sam z młodym królewiczem. Sytuację tę przyszły król polski oczywiście wykorzystał. Wkrótce okazało się, że Klara, pochodząca z możnej rodziny, jest w ciąży.
           W 1330 roku jej rozwścieczony ojciec wdarł się na zamek i rzucił się z mieczem na króla. Zranił go lekko i odrąbał jego żonie, Elżbiecie, cztery palce, gdy ta usiłowała osłonić małżonka. Dworzanie z trudem zabili napastnika.
Zemsta Andegawenów była straszna. Skierowano ją na cały ród Zachów. Poćwiartowane zwłoki ojca rozesłano po wszystkich większych miastach, a jego głowę zatknięto na zamku. Klarze obcięto nos, wargi i ręce i obwożono półżywą, każąc krzyczeć: "niech się tak stanie każdemu, kto podniesie rękę na króla". Zamęczono siostrę Klary i jej męża, rozerwano końmi jedynego brata, a ciało jego rzucono psom na pożarcie. Wszystkich krewnych męskich do trzeciego stopnia ścięto, dalszych oddano w niewolę, a powinowatych wygnano z kraju.
           Pojawiły się w historiografii opinie, że zamach Zacha nie był wynikiem romansu Kazimierza z jego córką. Wielu historyków jednak sądzi, że relacja Długosza o romansie jest prawdziwa.

kalendarium

1329 - królewicz Kazimierz, udał się z wizytą do siostry Elżbiety, żony Karola Roberta, króla Węgier
1330 IV 17 - jej ojciec wdarł się na zamek i rzucił się z mieczem na króla. Zranił go lekko i odrąbał jego żonie, Elżbiecie, cztery palce, gdy ta usiłowała osłonić małżonka

źródła

Rudzki Edward, Polskie królowe, (tom 1), Warszawa, 1985