Dzisiejsza data:

Adam Mularczyk

(13 I 1923 Kraków – 12 VI 1996 Filadelfia)

aktor i reżyser teatralny

biogram

           Urodził się do teatru ...wierzyli w to jego rodzice, mówili o tym jego koledzy, przyznawali i z rezygnacją akceptowali ten fakt jego gimnazjalni profesorowie.
           Grał w teatrze szkolnym im. Jadwigi Smosarskiej, aktorki, której filmy uwielbiał. Na deskach prawdziwego teatru stanął po raz pierwszy jako 13 - latek w teatrze im. Słowackiego w Krakowie, gdzie wraz z chórem Dzieci Krakowskich "wystąpił" w operze Carmen Bizeta. Było to dla niego wielkie przeżycie. Następnym razem grał na tej scenie ...29 lat później, kiedy przyjechał jako aktor Teatru Narodowego na gościnne występy ze sztukami Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu i Żywot Józefa.
           W czasie okupacji zebrał grupę 94 ludzi i zorganizował w Krakowie Teatr Podziemny. Krakowski Teatr Podziemny w latach wojny przygotował 8 premier i w zaprzyjaźnionych, zakonspirowanych lokalach dał 16 przedstawień, które obejrzało około 2000 widzów. W realizacji tych przedstawień teatr Adama korzystał z profesjonalnej pomocy doświadczonych teatrologów krakowskich takich, jak Wiesław Gorecki, Wiktor Bujański, Tadeusz Kudliński, którzy później, wraz z Mayerholdem, J. Zielińskim i J. Merunowiczem - prowadzili w Krakowie kursy teatru. Gościem na próbach KTP bywał starszy o 3 lata od Adama - Karol Wojtyła ówcześnie aktor Podziemnego Teatru Rapsodycznego w Krakowie.
           Po wojnie z większością swoich aktorów został przyjęty do utworzonego Studia "Teatr Stary" w Krakowie, założonego przez Ronarda Bujańskiego a prowadzonego przez wybitnych aktorów - pedagogów. Po zdaniu egzaminu eksternistycznego został przyjęty w poczet członków zwyczajnych Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) co oznaczało nadanie mu uprawnień zawodowego aktora.
          Jako zawodowy aktor Adam zadebiutował w Krakowie pod okiem wielkich mistrzów - Juliusza Osterwy, Marii Dulęby i Janusza Warneckiego. Przez całe swoje teatralne życie grał z największymi mistrzami polskiej sceny i pracował z najwybitniejszymi reżyserami. Występował również w licznych filmach i spektaklach telewizyjnych. Najbardziej znany z roli taksówkarza w filmie Nie lubię poniedziałku. Występował w radiowym Teatrzyku "Eterek" Jeremiego Przybory w roli profesora Pęduszko.
           Poza bardzo aktywną pracą zawodową w teatrze, filmie, radiu i telewizji hobby Adama była praca teatralna z amatorami. Wiele czasu i zapału poświęcał nauczaniu gestu i retoryki kleryków - studentów Metropolitalnego Seminarium w Warszawie oraz kleryków Zakonu Paulinów. Zaangażowany przez władze seminarium, jako profesor uczył kaznodziejstwa oraz przygotowywał ze studentami okolicznościowe przedstawienia, misteria i akademie. Zorganizował i prowadził między innymi teatrzyk studencki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz teatr uczniowski w Gimnazjum Św. Augustyna.
           Wyjechał z rodziną z Polski do USA, osiedlił się w Filadelfii, gdzie założył i prowadził Polski Teatr Dramatyczny z siedzibą w Domu Polskim. Do kraju już nigdy nie wrócił. Prochy jego spoczywają na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown.

premiery Krakowskiego Teatru Podziemnego Adama Mularczyka:
1940 IX 19 - Stanisław Dobrzański Podejrzana osoba w składance: Śmiech to zdrowie
1940 IX 29 - Pobratymiec Kozłowieckie Sherloki Holmesy w składance: Wieczorek literacki
1941 III 23 - Stanisław Wyspiański Wesele (fragmenty)
1943 X 3 - Jan Kanty Gregorowicz Werbel domowy w składance: Bo gdy harmonia gra
1944 V 28 - Aleksander Fredro Zemsta Karol Hubert Rostworowski Niespodzianka (fragmenty)
1944 XII 16 - Johan Nepomuk Nestroy Trójka hultajska

kalendarium

1940 - 1945 - uczęszczał do podziemnej Szkoły Dramatycznej w Krakowie
1945/46 - należał do zespołu Starego Teatru w Krakowie
1947 - 1953 - występował w warszawskim Teatrze Nowym
1954 - 1971 - występował w Teatrze Narodowym
1996 - ufundowana została doroczna nagroda im. Adama Mularczyka dla najlepszego studenta wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie
1971 - 1974 - był aktorem Teatru Polskiego
1974 - wyemigrował do USA i zamieszkał w Filadelfii