Dzisiejsza data:

Karol X Gustaw

(8 XI 1622 Nyköping – 13 II 1660 Göteborg)

król Szwecji

rodzina

syn Jana Kazimierza Wittelsbacha-Pfalz-Zweibrücke i Katarzyny Wazówny, córki Karola IX Wazy, króla Szwecji

24 X 1654 poślubił Jadwigę Eleonorę Holstein-Gottorp (1636 – 1715)

dzieci: Karol XI (1655 – 1697), król Szwecji, żona Ulryka Eleonora Oldenburg

King_Charles_X_Gustavus_(Sébastien_Bourdon)_-_Nationalmuseum_-_19702

biogram

           W styczniu 1648 został przez królową Krystynę mianowany naczelnym dowódcą wojsk szwedzkich w Niemczech w randze generalissimusa. 10 III 1649 na riksdagu w Sztokholmie został oficjalnie uznany następcą tronu, a w 1950 z inicjatywy królowej Krystyny riksdag przyznał mu tytuł Księcia Szwecji. Po abdykacji królowej Krystyny objął tron szwedzki. Zwolennik silnej władzy królewskiej i ograniczenia władzy magnaterii, dążył do oponowania południowego wybrzeża Bałtyku.

           W 1655 zaatakował Polskę (potop szwedzki) i zajął dużą część jej terytorium. Część szlachty Polskiej i Litewskiej w wyniku układów w Ujściu i Kiejdanach uznała go Królem polskim i suwerenem Litwy. W wyniku potopu Jan Kazimierz zrzekł się roszczeń do tronu szwedzkiego, a Rzeczpospolita pretensji do posiadłości szwedzkich w Inflantach. Polska straciła również Prusy Książęce, a w wyniku grabieży wiele skarbów polskiej kultury.

           Po wycofaniu głównych sił z Polski uderzył na Danię i w zwycięskiej wojnie zdobył między innymi Skanię. Za jego panowania Szwecja osiągnęła największy zasięg terytorialny lub wpływowy.

Czytaj więcej …