Dzisiejsza data:

Ćwiklińska- Bałucka Kaliksta

(8 listopada 1849 Kraków – 17 lutego 1877 Kraków) 

aktorka, śpiewaczka

rodzina

córka Wincentego Ćwiklińskiego, urzędnika Izby Obrachunkowej, i Olimpii z Dąbrowskich

poślubiła 12 lutego 1876 roku popularnego pisarza Michała Bałuckiego

biogram

           Mieszkała wraz z matką w pokoju nad bramą domu Michałowskich przy ul. Garncarskiej, gdzie nigdy nie brakowało błota, co uwiecznił jej późniejszy mąż Michał Bałucki:

Z kotkiem i mamą

Mieszkam nad bramą

Idzie się do niej przez błoto

Zgadnijcie: kto to?

           Na scenie amatorskiej wystąpiła po raz pierwszy 8 kwietnia 1867 w roli Marii (Przez zazdrość), następnie po nauce śpiewu, debiutowała 10 listopada 1870 w teatrze krakowskim partią Zofii w operetce Żaki.

           Została primadonną krakowskiego Teatru Miejskiego, była ulubienicą publiczności, pełną wdzięku, obdarzoną subtelną urodą i przyjemnym sopranowym głosem. Występowała również w operach, często wyjeżdżała na występy gościnne między innymi do Lwowa, Tarnowa, Krynicy, Poznania. Najchętniej występowała w operetkach Offenbacha między innymi w Pięknej Helenie, Wielkiej Księżnej Gerolstein czy Orfeuszu w piekle.

          Kilka miesięcy po ślubie zachorowała na płuca, 21 października miała ostatni występ na scenie w roli Wilmy w Lekkiej kawalerii, potem sto dni konania, niemożliwość zrobienia najmniejszego ruchu bez bólu.

           Zmarła w Krakowie, pochowana na cmentarzu Rakowickim (kwatera La, grobowiec rodzinny Czechów, Mączyńskich i Pokutyńskich).