Dzisiejsza data:

Jan Polewka

(5 VI 1945 Kraków - )

scenograf, reżyser, malarz

rodzina

syn Adama (1903 – 1956), literata

biogram

           Scenografię studiował u Andrzeja Stopki, malarstwo u Jonasza Sterna w ASP w Krakowie. Pracę w teatrze rozpoczął jeszcze w czasie studiów („Pożądanie schwytane za ogon” P. Picassa, Teatr Stu).

           Opracowywał scenografie i kostiumy dla Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Opery Wrocławskiej. Rozpoczął współpracę z włoskim reżyserem Giovanni Pampiglione, z którym zrealizował kilka sztuk Carla Gozziego i Carla Goldoniego.

           Ważne inscenizacje, wpisujące się w historię polskiego teatru  stworzył wspólnie z Kazimierzem Dejmkiem. Prezentacja dawnych tekstów („Uciechy staropolskie, „Gra o narodzeniu i męce”, „Dialogus de Passione”) czy klasyczna komedia Fredry „Zemsta” miały w zamyśle scenograficznym poetycki i malarski powrót do staropolskich źródeł. Polewka współpracował z wieloma reżyserami, m.in.: Tadeuszem Bradeckim, Jerzym Golińskim, Bogdanem Hussakowskim, Jerzym Kreczmarem. Jest autorem scenografii do ponad 180 sztuk w teatrach dramatycznych, lalkowych, operowych, teatru telewizji. Zawodowo związany był z wieloma scenami, najbardziej ceni sobie pracę z teatrami: Polskim i Współczesnym w Warszawie, Starym i „Groteską” w Krakowie.

          Polewka jest też publicystą i grafikiem z zacięciem satyrycznym. Pokazują to felietony pisane w latach 90. dla „Teatru”, komentujące aktualne dla kultury wydarzenia, edytorsko przez niego projektowane, czy osobowy alfabet zamieszczany w „Didaskalich” (ABC Polewki) oraz projekty teatralnych plakatów. 

kalendarium

1969 – współpracował z Teatrem Stu

1970 - uzyskał dyplom scenografa przygotowując projekty do „Burzy” Szekspira w namiocie cyrkowym

1971 - zaprojektował scenografię do „Błękitnego potwora” Carla Gozziego, przedstawienia wyreżyserowanego przez Giovanniego Pampiglione w Teatrze Polskim we Wrocławiu

1990 VII 12 – 1998 – był dyrektorem krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”

1993 - wystawił w Teatrze „Groteska” autorską sztukę „Mirỏmagia”

czytaj więcej ...