Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Nazwa Stanisławice, dawniej Stanislawicze, Stanisławowice jest nazwą patrymonialną, pochodzącą od imienia Stanisław.


Położenie

           Wieś Stanisławice była położona 18 km na wschód od centrum Krakowa. Graniczyła od zachodu z Ruszczą, od północnego - wschodu z Kościelnikami, od południa z Cłem i Wyciążem. Zabudowa wsi miała charakter zwarty, typu nawisowo - rynkowego. Najstarsza zabudowa wsi powstała w rejonie skrzyżowania dzisiejszych ulic Pysocice, A. Stopki, Kościelnickiej.


Historia

           Wieś wzmiankowana jest w źródłach w 1385 jako Stanislauice, Stanislawycz.

            W 1391 król Władysław Jagiełło poświadczył, iż Grotko i Jakub z Obiechowa sprzedali Stanisławice i Wolicę Stanisławowi Straszowi z Białaczowa herbu Odrowąż (zm. około1408), kasztelanowi małogojskiemu. W 1415 na mocy podziału rodzinnego dóbr wieś otrzymał jego syn Jan Strasz z Białaczowa (zm.1440). Według relacji Jana Długosza z lat 1470 - 1480 Stanisławice należały do Mikołaja Strasza Zakrzowskiego. We wsi znajdowało się 10 łanów kmiecych, dwór, 3 karczmy, 2 młyny (w tym zapewne karczmy i młyn w pobliski Cle).

            W 1489 Abraham Strasz Białaczowski dokonał zamiany dóbr z przedstawicielem bardzo wpływowego w Małopolsce rodu Kurozwęckich Krzesławem z Kurozwęk herbu Poraj (zm. 1503).

            Wieś weszła w skład klucza kościelnickiego. W rejestrze poborowym województwa krakowskiego z 1629 Stanisławice wzmiankowane są jako wieś należąca do Stanisława Lubomirskiego. W 1680 wieś nadal należała do Lubomirskich, zapewne do Józefa Karola Lubomirskiego.

            W 1773 dobra kościelnickie przeszły na własność rodziny hrabiów Wodzickich. W 1789 wieś liczyła 277 mieszkańców, 30 domów, znajdował się tu młyn.

            W XIX wieku Stanisławice stały się przysiółkiem Kościelnik, wchodzących przez wiele lat w skład dóbr ziemskich rodziny Wodzickich.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje