Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwotnie osada nosiła nazwę Las, Las Nadwiślański, Przylasek Kościelnicki.

           Pierwszy człon nazwy Las ma charakter topograficzny. Drugi człon nazwy ma charakter dzierżawczy i wskazuje, że obszar, na którym powstała osada należał do klucza ziemskiego z siedzibą w Kościelnikach.

           Osada powstała na terenach dawnego starorzecza Wisły, była często niszczona przez wylewy rzeki. Wieś sąsiadowała od północy z Wolicą, od zachodu z Przylaskiem Wyciąskim, od wschodu granicę wytyczał Potok Kościelnicki, południową granicę wytyczała rzeka Wisła. Zabudowa osady miała charakter rozproszony, typu samotni. Zabudowania powstały wzdłuż dzisiejszej ulicy Brzeskiej, Nadwodnej.

           W końcu XVIII wieku przynależała parafii pod wezwaniem św. Wojciecha w Pobiedniku Małym.

           Osada powstała zapewne w XVIII wieku. W 1787 stanowiła własność Eliasza Wodzickiego (zm. 1805) generała wojsk koronnych, starosty krakowskiego. Folwark liczył 90 mieszkańców, znajdowało się tu 24 domy, w tym browar, karczma. Na północ od wsi znajdował się pałacyk Ochocza. Po śmierci Eliasza Wodzickiego dobra kościelnickie były w posiadaniu Józefa Wodzickiego (1773 - 1847).

           Po 1815 Las Kościelnicki stał się osadą nadgraniczną, położoną tuż przy granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Krakowską a Królestwem Polskim, po 1846 w bezpośrednim sąsiedztwie granicy monarchii austriackiej z terytorium Cesarstwa Rosyjskiego. Po 1847 właścicielem posiadłości Las Kościelnicki był Henryk Wodzicki (1813 - 1884) polityk, prezes Towarzystwa Rolniczego Krakowskiego. W 1849 majątek nabył hrabia Stefan Potocki (1820 - 1891). W 1868 posiadłości kościelnickie powróciły do rodziny Wodzickich za sprawą małżeństwa Marii Teresy Potockiej, z Romanem Wodzickim (1839 - 1893).

           W 1870 Wolica wraz z przysiółkami Las Kościelnicki oraz Rogów, liczyła 348 mieszkańców. W 1884 Las Kościelnicki liczył 128 mieszkańców, obszar dworski stanowił własność Marii Teresy Wodzickiej.

           Przy dzisiejszej ul. Drożyska w 1981 został wzniesiony kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Maksymiliana Kolbego, według projektu P. Komornickiego, będący wotum na rocznicę 600-lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje