Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nazwa Chałupki pochodzi od wiejskiego domostwa, czyli chałupy.

           Osada była położona 14 km na wschód od Krakowa. Graniczyła od północy ze Stryjowem, Branicami, od wschodu z Wolą Rusiecką, od zachodu z Holendrami, od południa przez Wisłę z Grabiami. Zabudowa osady miała charakter rozproszony, wieloprzysiółkowy i rozciągała się wzdłuż dzisiejszych ulic Kłosowej, Truskawkowej, Żółwiej, Powojowej.

           Osada jest wymieniana w źródłach dopiero w XVIII wieku, ale prawdopodobnie istniała już w średniowieczu. Przez wieki teren ten należał do posiadłości rodziny Branickich.

           Można założyć hipotetycznie, że osada Chałupki jest tożsama z występującym od XV wieku w źródłach Zimnym Brzegiem. Z zapisu w Księgach grodzkich krakowskich z 1490 można wyciągnąć wniosek, że Zimny Brzeg leżał nieopodal Stryjowa. Mapy z XIX wieku pokazują, że pomiędzy Stryjowem a brzegiem Wisły leży miejscowość Chałupki.

           W latach 1782 – 1783 Chałupki podlegały parafii Grabie, następnie podporządkowano je parafii pod wezwaniem św. Grzegorza w Ruszczy.

           Pod koniec XVIII wieku jest notowana w Chałupkach przeprawa przez rzekę do prawobrzeżnej wsi Grabie. Czuwał nad nią konny strażnik celny pracujący w komorze w Wawrzeńczycach.

           W 1789 Chałupki zamieszkiwało 322 osób, znajdowało się tu 61 domostw. Po 1808 wieś przeszła w ręce rodziny Badenich i stała się przysiółkiem Branic.

           Chałupki należą do Krakowa od 1951 jako część dzielnicy Nowa Huta (od 1991 XVIII dzielnicy samorządowej).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje