Dzisiejsza data:

Jerzy Nikodem Kosiński

Joseph Novak

(14 VI 1933 Łódź – 3 V 1991 Nowy Jork, USA)

polski pisarz piszący w języku angielskim

rodzina

urodził się w żydowskiej rodzinie przemysłowca Mieczysława (Mojżesza) Lewinkopfa i Elżbiety Lineckiej Weinreich

biogram

           Lata wojny spędził w Sandomierzu i we wsi Dąbrowa Rzeczycka, chroniąc się przed Holocaustem w polskiej rodzinie katolickiej Andrzeja Warchoła. W tym czasie ojciec zmienił mu nazwisko z Lewinkopf na Kosiński z fikcyjnym świadectwem chrztu.
           Po wojnie mieszkał w Jeleniej Górze, studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim, potem pracował w Instytucie Historii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
          Wyjechał na stypendium do USA, gdzie pozostał na stałe. Dzięki otrzymaniu stypendium Fundacji Forda podjął studia podyplomowe w Columbia University i New School for Social Research. Wykładał na kilku amerykańskich uczelniach: Wesleyan University, Yale i Princeton.
Był laureatem wielu prestiżowych nagród oraz był prezesem amerykańskiego PEN Clubu. Pisał w języku angielskim, mimo że nie był to jego język ojczysty.
           Popełnił samobójstwo, zażywając śmiertelną dawkę barbituranów i nakładając na głowę plastikowy worek. W pożegnalnej notce napisał: "Kładę się teraz do snu, na trochę dłużej niż zwykle. Nazwijmy to wiecznością". (Newsweek, 13 maja, 1991).

           Najważniejszą jego powieścią jest Malowany ptak napisany w 1965.

kalendarium

1957 - wyjechał na stypendium do USA
1965 - otrzymał obywatelstwo amerykańskie
od 1973 - był prezesem amerykańskiego PEN Clubu
1988 - odwiedził Polskę

 

czytaj więcej