Dzisiejsza data:

Michał Adam Korpal

(1825 – 26 czerwca 1863)

rzeźbiarz, kamieniarz

rodzina

z rodziny Korpalów

poślubił: 1. Józefę z Iwasińskich; 2. Annę z Kucielonów – dzieci: Michał Stefan, rzeźbiarz, Stanisław (pracownik jednej z krakowskich drukarni) i Maria, nauczycielka, mąż Ludwik Dwulit, weterynarz, następnie naczelnik stacji kolejowej w Przemyślu

biogram

           Miał własny warsztat rzeźbiarsko-kamieniarski przy ulicy Ariańskiej (prace nie zachowały się lub nie zostały zidentyfikowane). Zginął zastrzelony przez żandarmerię austriacką: pewnego wieczoru wraz z grupą młodych ludzi uczestniczył w spotkaniu w domu przy ulicy Stolarskiej, w mieszkaniu artysty malarza Parysa Filipiego, gdzie radzono o sposobie dostania się do Królestwa i wzięcia udziału w walkach powstania styczniowego. Ktoś jednak doniósł o zebraniu spiskowców i żandarmi wkroczyli do mieszkania. Konspiratorzy uciekli tylnym, wyjściem na Planty i ratowali się jak kto mógł. Michał uciekając w stronę domu przy ulicy Ariańskiej, musiał przejść przez tory kolejowe w ulicy Lubicz, niestety akurat przejeżdżał pociąg i szlaban był opuszczony. Padły strzały i upadł na bruk śmiertelnie postrzelony w głowę.

           Wdowa, pani Anna, by podołać trudnej sytuacji w jakiej znalazła się rodzina musiała sama poprowadzić warsztat kamieniarski.

           Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

źródła:

Jan Adamczewski, Krakowskie rody, Kraków 1994