Stanisław Klimecki
(20 XI 1883 Wola Przemykowska koło Brzeska – 11 XII 1942 Puszcza Niepołomicka)
prawnik, działacz polityczny
rodzina
syn Edmunda i Rozalii Wróblewskiej
żonaty ze Stefanią Massar, dzieci: córka Barbara była adwokatem, syn Wojciech metalurgiem z tytułem prof.dr inż
biogram
Uczył się w szkołach w Złoczowie, Wadowicach i Bochni, maturę jako eksternista zdawał w Podgórzu. Studiował prawo na uniwersytecie w Wiedniu, a na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał doktorat. Już w czasie studiów był prezesem Związku Akademickiego i Towarzystwa Biblioteki Prawników, członkiem Związku Walki Czynnej oraz „Strzelec”, współpracował z Komisją Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych.
Wstąpił do Legionów Polskich, przeszedł cały szlak bojowy, walczył w II Brygadzie Legionów Polskich, dostał się do niewoli rosyjskiej, uciekł do Charkowa, gdzie pod przybranym nazwiskiem Wróblewski uczył w gimnazjum polskim. Po wybuchu rewolucji październikowej powrócił do Krakowa, służył w Wojsku Polskim. Brał udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w Krakowie, wystąpił z wojska w stopniu kapitana rezerwy, prowadził kancelarię adwokacką w Podgórzu.
Zasiadał w Krakowskiej Radzie Miejskiej, został wiceprezydentem Krakowa. Zajmował się opieką społeczną, zdrowiem mieszkańców Krakowa, zielenią i sprawami gazowni. Był między innymi inicjatorem budowy schroniska dla bezdomnych przy ul. Zielnej. Członek Trybunału Stanu, prezes Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, członek Rotary Club Kraków. Po dymisji prezydenta Mieczysława Kaplińskiego pełnił obowiązki prezydenta miasta, następnie przekazał urząd Bolesławowi Czuchajowskiemu, tymczasowemu prezydentowi mianowanemu przez ministra spraw wewnętrznych.
Po wyjeździe prezydenta B. Czuchajowskiego Rada Miejska powierzyła mu funkcję prezydenta m. Krakowa. Natychmiast wydał odezwę do mieszkańców Krakowa:
W chwili obecnej pierwszym przykazaniem jest zachowanie odwagi i męskiego spokoju. Zimna krew, opanowanie, wytrzymałość fizyczna i duchowa są nieodzownym warunkiem utrzymania bezpieczeństwa i porządku wśród ludności cywilnej. Praca i życie winny toczyć się nadal.
Po zajęciu miasta przez Niemców podjął decyzję o konieczności utworzenia Komisji Szkolnej, która miała za zadanie uruchomienie szkolnictwa polskiego wszystkich szczebli. Organizację komisji powierzył rektorowi UJ profesorowi Tadeuszowi Lehr-Spławińskiemu. Komisja, która funkcjonowała w Collegium Novum, do 20 września zarejestrowała prawie 20 tysięcy młodzieży szkół wszystkich typów oraz około 650 nauczycieli i instruktorów, do końca września naukę rozpoczęła większość szkół krakowskich.
Został przez Niemców usunięty z funkcji prezydenta i aresztowany, co równocześnie oznaczało likwidacje polskiego zarządu miasta (na czele Zarządu Miasta Krakowa stanął nadburmistrz Drezna Ernest Zörner). Był przetrzymywany przy ul. Montelupich, po zwolnieniu został ponownie aresztowany we własnym domu przy ul. Św. Anny 7, w ramach Sonderaktion Krakau i wraz z profesorami UJ i Akademii Górniczej więziony we Wrocławiu i Sachsenhausen. Zwolniony powrócił do Krakowa i przez dwa lata pracował jako adwokat.
Aresztowany po raz trzeci przez Gestapo został rozstrzelany przez Niemców na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej, pochowany w zbiorowej mogile.
kalendarium
1904 – w Podgórzu zdał maturę jako ekstern
1913 – uzyskał doktorat na UJ
1914 VIII - w Legionach Polskich
1914 XII 2 – został mianowany chorążym
1915 V 12 – dostał się do niewoli rosyjskiej
1918 - brał udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w Krakowie
1919 VI – wystąpił z wojska w stopniu kapitana rezerwy
1919 - otworzył kancelarię adwokacką w Podgórzu
1926 – został radnym m. Krakowa
1931 II 18 – wszedł w skład Rady Przybocznej
1931 VII 9 - 2 IX 1939 - wiceprezydent Krakowa
1939 IX 3 - przejął władzę w mieście po ucieczce komisarycznego prezydenta Bolesława Czuchajowskiego
1939 IX 4 - członek Obywatelskiego Komitetu Pomocy
1939 IX 5 - powołany przez Radę Miejską na prezydenta m. Krakowa
1939 IX 6 – wyjechał naprzeciw wkraczającym do miasta niemieckim oddziałom 14. armii generała Wilhelma Lista, poddał miasto, chroniąc mieszkańców i miasto przed skutkami ostrzeliwań
1939 IX 20 – usunięty z funkcji prezydenta i aresztowany, przetrzymywany przy ul. Montelupich
1939 IX 30 – zwolniony z aresztu
1939 XI 6 - ponownie aresztowany, wraz z profesorami UJ i Akademii Górniczej więziony we Wrocławiu i Sachsenhausen
1940 I 8 – zwolniony z obozu
1942 XI 28/29 - aresztowany po raz trzeci i osadzony w więzieniu Montelupich
1942 XII 11 - przewieziony z więzienia Montelupich i rozstrzelany na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej
1982 – nadano jego imię ulicy w XIII dzielnicy Podgórze, wiążącej ul. Nowohucką z ul. Jana Dekerta
źródła:
Janina Bieniarzówna, Jan M. Małecki, Dzieje Krakowa, t. 4, Kraków 1997
Teresa Stanisławska-Adamczewska, Jan Adamczewski, Kraków, ulica imienia …, Kraków 2000
Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa – Kraków 2000