Dzisiejsza data:

(1781 IV 25 Mediolan – 1850 XI 5 Altmünster, koło Gmunden Austria)

arcyksiążę, austriacki feldmarszałek, dowódca armii austriackiej w okresie wojen napoleońskich.

Rodzina:

Ferdynand

Syn Ferdynanda Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotharingen-d'Este księcia Modeny, arcyksięcia austriackiego i Marii Beatryczy d'Este, córki Harkulesa III (Ercola) d'Este księcia Modeny.

Życiorys:

           Uczęszczał do akademii wojskowej w Wiener Neustadt. Został dowódcą wojsk austriackich w czasie wojny Trzeciej Koalicji przeciwko Francji. Otoczony pod Ulm, zdołał uciec z dwoma tysiącami kawalerzystów do Czech. W bitwie pod Austerliz dowodził prawym skrzydłem armii rosyjsko-austriackiej.

           Dowodził korpusem liczącym 32 tysięcy żołnierzy, wysłanym przeciwko Księstwu Warszawskiemu. Zajął oddaną bez walki Warszawę. Jednak w bitwie pod Raszynem koło Warszawy nie zdołał wyeliminować daleko mniejszej armii Księstwa pod wodzą ks. Józefa Poniatowskiego, w rezultacie czego Poniatowski był w stanie przejąć inicjatywę i zająć znaczne obszary austriackiej Galicji z Krakowem włącznie. Zagrożony izolacją przez rosnące siły polskie korpus Ferdynanda opuścił Warszawę i stopniowo zaczął wypierać polskie wojsko i administrację z południowej i południowo-wschodniej Galicji.
           Został gubernatorem Galicji, faktycznie jednak rządy oddał prezydentowi gubernium lwowskiego, F. Kriegowi. Odwołany ze stanowiska po wypadkach 1846 wyjechał do Modeny.
Ferdynand nigdy się nie ożenił.

Kalendarium:

1799 – rozpoczął karierę wojskową

1805, 1809 i 1815 – walczył przeciwko Francji

1809 – dowodził wojskami austriackimi wysłanymi przeciwko Księstwu Warszawskiemu

1809 IV 19 – nie wygrał bitwy pod Raszynem

1809 VI – wraz z korpusem opuścił Warszawę

1814 – uzyskał tytuł księcia Modeny i Reggio

1816 – był wojskowym dowódcą na Węgrzech

1832 IX – 1846 VII 2 – sprawował urząd gubernatora Galicji

1845 – pod koniec roku przejeżdżając przez Gumniska ostrzegł Sanguszkę, że udział szlachty w powstaniu może narazić ją na wybuch ze strony chłopów

1846 – wyjechał do Modeny (Włochy)