Baltazar Behem Bem

(około 1460 Kraków – VI 1508 Kraków)

pisarz miasta Krakowa

rodzina

syn mieszczanina krakowskiego Wawrzyńca i Barbary

poślubił Dorotę Krystan

dzieci: Hieronim, Erazm, Barbara

biogram

           Studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Został zastępcą pisarza krakowskiej rady miejskiej, a następnie pisarzem miejskim.

           Jego działalność była bardzo rozległa, zajmował się poradami i posługami prawnymi oraz handlem. Wszedł do grona patrycjatu krakowskiego, posiadał kilka domów w Krakowie, obracał dużą ilością gotówki, miał duże wpływy. Był fundatorem, redaktorem i kopistą, a także domniemanym autorem programu ikonograficznego kodeksu (tzw. Kodeks Baltazara Behema), który ofiarował radzie miasta Krakowa.

           Kodeks zawiera ręcznie pisane kopie najcenniejszych i najważniejszych przywilejów wydanych dla miasta Krakowa w latach 1257 – 1487, nekrolog króla Jana Olbrachta i kopie jego przywilejów z lat 1492 – 1501, kopie przywilejów królów: Aleksandra Jagiellończyka i Jana II Sobieskiego, roty przysiąg rajców i ławników, wiklerze (uchwały miejskie), ustawy cechów krakowskich, homagia (przysięgi hołdownicze z XVII i XVIII wieku) oraz dokumenty z lat 1789 – 1825 dotyczące Krakowa.

           Sławę „Kodeks …” zyskał nie tyle dzięki zawartym w nim dokumentom, co najwyższej klasy 27 miniaturom i licznym inicjałom, którymi został ozdobiony. 25 miniatur przedstawia sceny z pracy w cechach rzemieślniczych oraz z życia mieszczan, na pozostałych dwóch jest herb Krakowa oraz „Ukrzyżowanie”. Kodeks miał ułatwiać korzystanie z przywilejów i praw miejskich, które zostały w nim skopiowane.

publikacje

1501 - Wielkierze krakowskie czyli Kodex praw wszystkich cechów tamecznych

kalendarium

1473 – zapisał się na Akademię Krakowską

1478 – uzyskał bakalaureat na wydziale atrium

1485 – został zastępcą pisarza krakowskiej rady miejskiej

1500 – został pisarzem miejskim

1502 – wraz z Fryderykiem Szyllingiem ulokował swoje kapitały w rozbudowę papierni w Mogile

1505 – ofiarował radzie miasta Krakowa „Kodeks”