Dzisiejsza data:

Krzysztof Tadeusz Bachmiński

(8 września 1951 Zabrze - )

prawnik, prezydent Krakowa

rodzina

syn Jana, inżyniera, i Reginy z Małachowskich
brat Janusza i Zbigniewa
poślubił: Jolanta Ewa Janicka
syn Rafał

biogram

           Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, prawnik w czwartym pokoleniu. Pracował w krakowskiej prokuraturze, gdzie założył "Solidarność". Był to pierwszy w kraju przypadek założenia "Solidarności" w prokuraturze, wyprzedzający pod tym względem działania na terenie Gdańska i Warszawy.
           Po wprowadzeniu stanu wojennego odszedł na znak protestu z prokuratury. Pracował w charakterze radcy prawnego w różnych instytucjach. Dzięki pomocy mecenasa Andrzeja Rozmarynowicza i profesora Andrzeja Zolla został adwokatem. Był obrońcą w kilku procesach politycznych w tym Stanisława Handzlika.
           Został prezydentem Krakowa i musiał współpracować z Radą Miasta, która nie miała zaufania mieszkańców Krakowa i której przedstawiono formalny wniosek o odwołanie. Zrezygnował z funkcji prezydenta.
Po powrocie do zawodu adwokackiego, był obrońcą między innymi Romana Kluski i Ryszarda Krauzego.

kalendarium

1981 - pracował w Komisji Praworządności przy Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku prowadzonej przez Zbigniewa Bujaka
1981 XII 14 - na znak protestu po ogłoszeniu stanu wojennego odszedł z prokuratury
1991 II 7 - 1992 IX 30 - pełnił funkcję prezydenta Krakowa 

1991 III – podczas jego urzędowania dokonano podziału miasta na 18 dzielnic stanowiących samorządowe jednostki pomocnicze ze swoimi radami i zarządami

1992 III – przyjęto Statut Miasta Krakowa i Regulamin Rady Miasta Krakowa 

2012 – za uczestnictwo w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności minister sprawiedliwości przyznał mu medal pamiatkowy „Zasłużonego dla wymiaru sparawiedliwosci”

2015 – odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

źródła:

Poczet sołtysów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta Krakowa (1228-2010) Kraków 2010