Dzisiejsza data:

Maciej Bogusz

(1940 Kraków - )

specjalista w zakresie farmakologii, toksykologii narkotyków i medycyny sądowej 

rodzina

syn Józefa (ojca poznał dopiero po wojnie) i Janiny,

brat Elżbiety

żona Elżbieta ukończyła również Wydział Lekarski A.M. w Krakowie i pracowała jako specjalista II stopnia chorób dziecięcych w Szpitalu im. Świętego Ludwika na ul. Strzeleckiej, potem w Wojewódzkiej Poradni Endokrynologicznej

mają dwie córki: starsza ukończyła biologie w Heidelbergu, obecnie nie pracuje. Młodsza ukończyła medycynę w Aachen, gdzie doktoryzowała się „summa cum laude”, a następnie wyjechała do USA, gdzie uzyskała tytuł Ph.D, na University of Chicago, a potem specjalizowała się w patologii ogólnej i w hematopatologii na Yale i Harvard University i potem pracowała jako Ass. Professor na University of Pennsylvania w Philadelphia. Obecnie pracuje jako Senior Programm Director w wielkiej farmaceutycznej firmie w USA.

Jego „niemieckie” wnuki pracują nad ukończeniem doktoratów (wnuczka z germanistyki, wnuk z biotechnologii), a wnuk „amerykański” jest w szkole i mówi po angielsku, polsku, niemiecku i francusku

biogram

           Maturę, podobnie jak jego dziadek i ojciec, uzyskał w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego, następnie ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie i podjął pracę w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Został kierownikiem Pracowni Toksykologicznej w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Krakowie. Uzyskał specjalizację z medycyny sadowej i chemii klinicznej oraz pracował w nowo powstałej Klinice Ostrych Zatruć jako toksykolog dyżurujący.

          Wyjechał wraz z rodziną na stałe z Polski do Heidelbergu w Niemczech, gdzie podjął pracę w Instytucie Medycyny Sądowej na tamtejszym uniwersytecie. Obronił ponownie pracę habilitacyjną na Medycznym Fakultecie uniwersytetu w Heidelbergu, uzyskując tytuł Privat-Dozent i Venia Legendi.

          Przeniósł się z rodziną do Aachen, gdzie w tamtejszym Zakładzie Medycyny Sadowej na RWTH Aachen został profesorem toksykologii klinicznej i sądowej. Następnie przeniósł się z żona do Królestwa Arabii Saudyjskiej, gdzie podjął pracę w King Faisal Specialist Hospital and Research Centre i w Royal Clinic w Riyadh jako Senior Clinical Scientist.

           Opublikował ponad 170 prac naukowych w międzynarodowych źródłach, wydał trzy książki z zakresu toksykologii oraz napisał 13 rozdziałów w różnych podręcznikach fachowych.

          Wymieniony w Marquis Who's Who in the World 1980/81", USA , "Man of Achievement 1982", Ist.Ives, UK, “Who's Who of Contemporary Achievement 1984", Cambridge, UK, "Marquis Who's Who in the World 1993/94", USA, “Who’s Who of German Medicine – Most Frequently Cited German Scientists” (Vless Verlag 1995), "Marquis Who's Who in the World 2003", USA.

           Obecnie mieszka w Baden-Württemberg w Niemczech.

wybrane prace:

2007Handbook of Analytical Separations (Podręcznik separacji analitycznych)

2017 - Quality Assurance in the Pathology Laboratory Forensic, Technical, and Ethical Aspects (Zapewnienie jakości w Pracowni Patomorfologii Aspekty kryminalistyczne, techniczne i etyczne)

kalendarium

1957 – matura w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego

1963 - ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie

1967 – obrona prace doktorskiej na Wydziale Lekarski A.M. w Krakowie

1974-1986 - kierownik Pracowni Toksykologicznej w Zakładzie Medycyny Sadowej A.M.

1976 - doktor habilitowany

1980 - docent etatowy

1985 – otrzymał (zespół w składzie: Janusz Pach, Zdzisław Marek, Maciej Bogusz) nagrodę Prezydenta m. Krakowa za badania epidemiologiczne zatruć chemicznych mieszkańców miasta Krakowa

1986 – przeniósł do Heidelbergu w Niemczech, podjął pracę w Instytucie Medycyny Sadowej na tamtejszym uniwersytecie.

1989 - obronił ponownie pracę habilitacyjną

1990- 2000 – profesor toksykologii klinicznej i sądowej w Zakładzie Medycyny Sadowej na RWTH Aachen

2000-2013 - Senior Clinical Scientist w King Faisal Specialist Hospital and Research Centre i w Royal Clinic w Riyadh w Królestwie Arabii Saudyjskiej

źródła:

informacja podana przez Prof. Dr. Med. habil. (i.R.) Macieja J.Bogusza