Bernard z Nysy
Bernard Mikosz, Bernard Mikisch, Bernard Crotinphul
(1440 Nysa – 2 lutego 1490 Kraków)
teolog, filozof, rektor Akademii Krakowskiej
biogram
Wpisał się do metryki studentów Wydziału Atrium Akademii Krakowskiej, płacąc tylko 2 grosze opłaty immatrykulacyjnej, nie był więc zbyt zamożny. Po uzyskaniu stopnia bakałarza, a następnie magistra przez kilkanaście lat wykładał na Wydziale Filozofii Akademii. Rozpoczął kolejne studia na wydziale teologii, na którym uzyskał stopień bakałarza, a w kilka lat później profesora. Pełnił funkcję dziekana wydziału filozofii oraz rektora Akademii.
Za rektoratu Jana z Oświęcimia należał do komisji, wybranej z grona profesorów, do przejrzenia statutu w wydziale filozoficznym Akademii i dla poczynienia pewnych zmian i dodatków, tyczących się obowiązków dziekana, bakałarzów, magistrów oraz składanych przez nich egzaminów. Był jednym z pierwszych w Akademii przedstawicieli powstałego w Paryżu wersoryzmu. Został kustoszem kapituły kolegiaty św. Floriana oraz kanonikiem przy kościele św. Jana i św. Krzyża we Wrocławiu. Kazimierz IV Jagiellończyk powierzył mu wychowanie (wraz z Janem z Głogowa) swego kuzyna księcia litewskiego Janusza Gasztołda Holszańskiego, który z nimi mieszkał w Collegium Maius.
Był właścicielem ogromnego księgozbioru, który zawierał między innymi pisma patrystyczne św. Ambrożego i Św. Augustyna, komentarze do Pisma św. Mikołaja z Liry i Augustyna z Ankony, komentarze do Sentencji Piotra Lombarda, pisma Bonawentury, św. Tomasza z Akwinu, Franciszka z Mayronis i Piotra z Akwilei. Znaczną część tego zbioru przekazał powstającej bibliotece Akademii Krakowskiej. Słynął ze świętości, będąc naśladowcą cnót Jana Kantego.
Pochowany w kościele św. Floriana.
kalendarium
1455 – rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Akademii
1458 – uzyskał bakalaureat
1462 – został promowany na stopień magistra atrium
1462–1482 – wykładał na wydziale filozofii Akademii
1470–1471 – dziekan wydziału filozofii
1473 – uzyskał stopień bakałarza na wydziale teologii
1480, 1485 i 1487 - należał do komisji pracującej nad statutem w wydziału filozoficznego Akademii
1484 – został profesorem na wydziale teologii
1489–1490 – pełnił funkcję rektora Akademii
1489 - Kazimierz IV Jagiellończyk powierzył mu wychowanie księcia Janusza Holszańskiego
źródła:
Henryk Barycz, Bernard z Nissy (zm. 1490) [w:] Polski Słownik Biograficzny, tom I, Kraków 1935
Jan Nepomucen Fijałek, Studia do dziejów Uniwersytetu Krakowskiego i jego Wydziału Teologicznego w XV w., Kraków 1898
Antoni Gąsiorowski,Tomasz Jurek,Izabela Skierska przy współpracy Ryszarda Grzesika, Metryka Uniwersytetu Krakowskiego z lat 1400-1508, Kraków 2004