Hersz Bauminger
pseudonim Bazyli
(1919-1943 Kraków)
działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego
rodzina
syn Szymona Baumingera, przywódcy Mizrahi i kierownika szkoły średniej Tachkemoni, i Tille z domu Hollander oraz kuzyn senatora Izaaka Baumingera
biogram
Jeszcze w gimnazjum wstąpił do Ha-Szomer ha-Cair. Po wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany i walczył w kampanii wrześniowej. Trafił do Lwowa, a potem do Stanisławowa. Został wcielony do Armii Radzieckiej i walczył w stopniu sierżanta na froncie ukraińskim. Dostał się do niewoli niemieckiej. Udało mu się zbiec, dzięki fałszywym papierom dotarł do Lwowa, a następnie wrócił do Krakowa.
Przedostał się na teren getta gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. Założył organizację „Iskra”, po negocjacjach prowadzonych z Adolfem (Dolkiem) Liebeskindem z He-Chaluc ha-Lochem powołano do życia Żydowską Organizację Bojową w Krakowie, w której skład weszły obie podziemne grupy: Iskra i He-Chaluc ha-Lochem (Walczący Pionier), skupiające członków przedwojennych organizacji: Akiby, Ha-Szomer ha-Cair (Młodego Strażnika), Droru (Wolności) oraz Polskiej Partii Robotniczej. Wszystkie grupy nadal zachowywały odrębność, a najważniejsze decyzje miały być podejmowane wspólnie przez połączone dowództwo, w którego skład weszli: Hersz Bauminger i Bernard Halbreich z Ha-Szomer ha-Cair, Adolf Liebeskind i Szymszon Dränger z Akiby, Gola Mirer (Mire) z PPR oraz Abraham (Laban) Lejbowicz z Droru.
Brał udział w akcjach sabotażowo-dywersyjnych między innymi w ataku na kawiarnię "Cyganeria", lokalu „nur für Deutsche” przy ul. Szpitalnej i zniszczeniu niemieckich warsztatów samochodowych na Grzegórzkach. Został ranny w strzelaninie podczas próby aresztowania go przez gestapo. Został zamordowany prawdopodobnie w więzieniu Montelupich.
kalendarium
1939 IX – powołany do Wojska Polskiego
1941 VI 22 – wcielony do Armii Czerwonej
1942 – został członkiem Polskiej Partii Robotniczej
1942 XII 22 – wziął udział w zamachu na „Cyganerię”
1943 II – zamordowany prawdopodobnie w więzieniu Montelupich
1948 - pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy
źródła:
Żebrowski R., Bauminger Hersz, [w:] Polski Słownik Judaistyczny, oprac. Z. Borzymińska, R. Żebrowski, t. 1, Warszawa 2004
Bieberstein Aleksander, Zagłada Żydów w Krakowie, Kraków 1985
Aleksandrowicz Julian, Kartki z dziennika doktora Twardego, Kraków-Wrocław 1983
Bauminger Arieh L., The Fighters of the Cracow Ghetto, Jerusalem 1986
Kronika Krakowa Warszawa 1966
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), dostęp 20.01.2022