Dzisiejsza data:

Liliana Batko-Sonik

(30 sierpnia 1954 Kraków - )

polonistka, dziennikarka 

rodzina

z domu Batko

wychowywała się w Ochojnie, niewielkiej podkrakowskiej miejscowości

siostra samorządowca Jerzego Batki

poślubiła Bogusława Sonika, działacza opozycji antykomunistycznej i polityka. Mają dwoje dzieci, Jacka i Janeczkę.

biogram

           Ukończyła studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była działaczką krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” przy klasztorze oo. dominikanów. Podczas wakacyjnych obozów przemycała Biblię i książki religijne do Czechosłowacji. Uczestniczka niezależnych seminariów z filozofii, myśli społecznej i teologii, organizowanych przez o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego w kościele Świętej Trójcy w Krakowie. Współorganizatorka pomocy robotnikom z Ursusa i Radomia, następnie współpracowniczka KOR/KSS KOR. Po śmierci Stanisława Pyjasa założyła wraz z innymi młodymi opozycjonistami Studencki Komitet Solidarności w Krakowie, pełniła funkcję rzecznika SKS.

         Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, współorganizatorka niezależnego biura prasowego dla zachodnich dziennikarzy, informującego o celach i działalności opozycji demokratycznej w PRL. Wielokrotnie zatrzymywana, poddawana rewizjom, pobita po rozbitym przez SB wykładzie Adama Michnika.

          Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmowała się organizacją pomocy dla rodzin osób internowanych, w swoim mieszkaniu w Krakowie prowadziła punkt informacyjny dla rodzin osób internowanych (do czasu podjęcia tej działalności przez punkty przykościelne), następnie organizatorka pobytu konwojów z francuską pomocą w Polsce i rozdziału darów w Małopolsce.

        Wyjechała do Francji, do przebywającego na leczeniu w Paryżu męża, odmówiła przyjęcia paszportu emigracyjnego, była między innymi dziennikarką Radio France Internationale oraz Deutsche Welle. Współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pełniła funkcję sekretarza stowarzyszenia SOS Aide aux Malades Polonais, które zajmowało się leczeniem za granicą osób z Polski, a także organizowaniem staży profesjonalnych dla polskich lekarzy i pomocą finansową dla polskich szpitali.

          Jest współautorką serii edukacyjnej Wielcy Malarze, opisującej historię malarstwa europejskiego. Objęła funkcje prezesa Instytutu Dziedzictwa Narodowego i członkini zarządu Stowarzyszenia „Maj 77”. Należy też do Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Zajęła się także działalnością publicystyczną, współpracując między innymi„Rzeczpospolitą”„Dziennikiem Polskim” i TVP. Krótko zajmowała stanowisko dyrektora biura programowego Telewizji Polskiej. Była zastępczynią dyrektora w TVP Info, została potem doradczynią zarządu i prezesa TVP.

        Obecnie radna miasta Świątniki Górne.

kalendarium

1972 - uczestniczyła w dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim Beczka

1974 - została uczestniczką niezależnych seminariów z filozofii, myśli społecznej i teologii, organizowanych przez o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego w kościele Świętej Trójcy

po 1976 VI - współorganizatorka pomocy robotnikom z Ursusa i Radomia

1976 X 11 – 1981 XI 23 - rozpracowywana przez Wydział III KW MO w Krakowie w ramach Systemu Operacyjnego Rozpoznania kryptonim Adam

1077 V - współorganizatorka bojkotu juwenaliów w związku ze śmiercią Stanisława Pyjasa

1978 II 12 - pobita po rozbitym przez SB wykładzie Adama Michnika

1978 – ukończyła studia polonistyczne na UJ

1979 VI - podczas I pielgrzymki Jana Pawła II, współorganizatorka niezależnego biura prasowego dla zachodnich dziennikarzy, informującego o celach i działalności opozycji demokratycznej w PRL

1981 XII 14 – uruchomiła w swoim mieszkaniu w Krakowie punkt informacyjny dla rodzin osób internowanych

1984 VI - wyjechała do Francji do przebywającego na leczeniu w Paryżu męża

1987-1990 - współzałożycielka w Paryżu (z Iriną Alberti) chrześcijańskiego ekumenicznego radia nadającego po rosyjsku oraz (z Aliną Margolis-Edelman) stowarzyszenia SOS Aide aux Malades Polonais (SOS Pomoc Chorym w Polsce)

1992–1995 - współpracowniczka rozgłośni Deutsche Welle

1996 - powróciła do Polski

1997–2005 - współpracowniczka Radio France Internationale

1998-2001 - współautorka serii edukacyjnej Wielcy Malarze

1999 - odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

2003 - została członkiem Stowarzyszenia Maj ’77, członek zarządu

2005 - prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa w Krakowie

2006 – odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2007 - dyrektorka Biura Programowego w TVP w Warszawie

2008 – VI 2011 - kierownik redakcji publicystki TVP Info

2009 - członek honorowy Stowarzyszenia NZS 1980

2009 - przewodnicząca Komisji Informacji i Inicjatyw Społecznych Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

2011 VI - VII 2013 - zastępca dyrektora TVP

2013 VIII - doradca zarządu TVP, następnie prezesa TVP

2014, 2018, 2024 - radna Rady Miasta Świątniki Górne

2017 – odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

2019 – odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

źródła:

Zając E., Chmura S., Liliana Sonik [online], encysol.pl [dostęp 2022-11-23]

Kim jest żona posła PO Bogusława Sonika? To doradczyni… Jacka Kurskiego [online], natemat.pl, 21 kwietnia 2022 [dostęp 2022-11-23]