Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop Telnet
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stanisław Radwan

(10 III 1939 Bieńkówka koło Makowa Podhalańskiego - )

kompozytor

biogram

         Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Odbył staż kompozytorski w zakresie muzyki elektronicznej u Pierre'a Schaeffera w Paryżu.
           W czasie studiów pracował jako kierownik muzyczny w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, a następnie w Teatrze Ateneum w Warszawie. Związał się etatowo ze Starym Teatrem jako konsultant muzyczny, został jego dyrektorem naczelnym i artystycznym.
         Jest autorem ponad 200 kompozycji, napisanych dla potrzeb teatrów w Krakowie (Stary Teatr, Teatr Rozmaitości, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr STU, Teatr Ludowy, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego), Warszawie (Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatr Powszechny, Teatr Współczesny), Częstochowie (Teatr im. Adama Mickiewicza), Katowicach (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego), Łodzi (Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Nowy), Gdańsku (Teatr Wybrzeże), Wrocławiu (Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Teatr Polski), Kaliszu (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego), Lublinie (Teatr im. Juliusza Osterwy, Teatr im. Hansa Christiana Andersena), Sosnowcu (Teatr Zagłębia), Zakopanem (Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza), Poznaniu (Teatr Nowy), Gdyni (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej) i Szczecinie (Teatr Polski).
            Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi, między innymi Zygmuntem Hübnerem, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim, Krystianem Lupą.
           Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia między innymi na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

wybrane kompozycje:

1963 - Kwartet smyczkowy
1963 - Sonata fortepianowa
1964 - Kompozycja formalna na sopran, głos recytujący, flet i 2 kontrabasy
1965 - Passacaglia na flet, wiolonczelę i klawesyn
1965 - Sanatorium pod klepsydrą - homagium dla Bruno Schulza na chór mieszany i zespół instrumentalny
1967 - Ściana płaczu na 3 barytony i orkiestrę
1970 - Barbarzyńcy na orkiestrę kameralną
muzyka do spektakli teatralnych:
1965 - Dallas w samo południe w reżyserii Ryszarda Smożewskiego
1966 - Woyzeck w reżyserii Konrada Swinarskiego
1968 - Anabaptyści w reżyserii Zygmunta Hübnera
1968 - Tor w reżyserii Ryszarda Smożewskiego
1968 - Sędziowie w reżyserii Konrada Swinarskiego
1968 - Klątwa w reżyserii Konrada Swinarskiego
1968 - Rzecz listopadowa w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego
1969 - Legenda w reżyserii Józefa Wyszomirskiego
1969 - Zmartwychwstanie w reżyserii Lidii Zamkow
1969 - Życie jest snem w reżyserii Bogdana Hussakowskiego
1970 - W środku dnia i w środku nocy w reżyserii Ryszarda Smożewskiego
1970 - Ulisses w reżyserii Zygmunta Hübnera
1970 - Sceny z miasta powiatowego w reżyserii Lidii Zamkow
1970 - Tajemniczy ogród w reżyserii Marii Billiżanki
1970 - Sławna historia o Troilusie i Kresydzie w reżyserii Lidii Zamkow
1970 - Paternoster w reżyserii Jerzego Jarockiego
1971 - Czajka w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1971 - Szczęśliwa przystań w reżyserii Andrzeja Witkowskiego
1971 - Wszystko dobre, co się dobrze kończy w reżyserii Konrada Swinarskiego
1971 - Pasja Doktora Fausta w reżyserii Tadeusza Minca
1971 - Śluby panieńskie w reżyserii Marka Walczewskiego
1972 - Balkon w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1972 - Na czworakach w reżyserii Jerzego Jarockiego
1972 - Barillon się żeni! w reżyserii Włodzimierza Skoczylasa
1973 - Proces w reżyserii Jerzego Jarockiego
1974 - Bloomusalem w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1975 - Komu bije dzwon w reżyserii Lidii Zamkow
1975 - Niedźwiedź w reżyserii Jerzego Bińczyckiego
1975 - Oświadczyny w reżyserii Jerzego Bińczyckiego
1975 - Matka w reżyserii Jerzego Jarockiego
1975 - Bel - AMi i jego sobowtór w reżyserii Giovanniego Pampiglione
1976 - Jaskinia filozofów w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego
1977 - Król Lear w reżyserii Jerzego Jarockiego
1977 - Wariacje w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1978 - Z biegiem lat, z biegiem dni... w reżyserii Andrzeja Wajdy i Anny Polony
1979 - Pan Lemercier gra Don Kichota w reżyserii Witolda Zatorskiego
1979 - Hamlet w reżyserii Gustawa Holoubka
1980 - Spiskowcy w reżyserii Zygmunta Hübnera
1980 - Ameryka w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1980 - Rewizor w reżyserii Jerzego Jarockiego
1981 - Skiz w reżyserii Witolda Zatorskiego
1981 - Powrót pana Cogito w reżyserii Tadeusza Malaka
1981 - Tragiczna historia Hamleta w reżyserii Andrzeja Wajdy
1981 - Powrót Odysa w reżyserii Krystiana Lupy
1982 - Mord w katedrze w reżyserii Jerzego Jarockiego
1982 - Oresteia w reżyserii Zygmunta Hübnera
1982 - Parawany w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1983 - Biedni ludzie w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1983 - Życie jest snem w reżyserii Jerzego Jarockiego
1983 - Z życia glist w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1983 - Irydion w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
1983 - Już prawie nic w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1984 - Antygona w reżyserii Andrzeja Wajdy
1984 - Gra o każdym w reżyserii Andrzeja Dziuka
1984 - Zmierzch w reżyserii Jerzego Jarockiego
1984 - Pan Cogito szuka rady w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza
1985 - Affabulazione w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1985 - Termopile polskie w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1986 - Szewcy w reżyserii Jerzego Jarockiego
1987 - Komu bije dzwon w reżyserii Janusza Ostrowskiego
1987 - Wiosna Narodów w Cichym Zakątku w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1987 - Republika marzeń w reżyserii Rudolfa Zioło
1987 - Kaspar w reżyserii Andreasa Wirtha
1990 - 10 Portretów z Czajką w tle w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1990 - Zamiana w reżyserii Marka Pasiecznego
1990 - Bracia Karamazow w reżyserii Krystiana Lupy
1990 - Hiob w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1990 - Księżniczka Turandot w reżyserii Rudolfa Zioło
1991 - Godzina kota w reżyserii Marka Pasiecznego
1991 - Ślub w reżyserii Jerzego Jarockiego
1991 - Wesele w reżyserii Andrzeja Wajdy
1991 - Miasto liczy psie nosy w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1991 - Malte albo Tryptyk marnotrawnego syna w reżyserii Krystiana Lupy
1992 - Antoniusz i Kleopatra w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1992 - Jaskinia filozofów w reżyserii Tadeusza Malaka
1992 - Romeo i Julia w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego
1992 - Tak zwana ludzkość w obłędzie w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1992 - Kubuś Fatalista w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza
1992 - Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1993 - Złowiony w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1993 - Wujaszek Wania w reżyserii Rudolfa Zioło
1993 - Upadłe anioły w reżyserii Michaela Hacketta
1993 - Sen srebrny Salomei w reżyserii Jerzego Jarockiego
1993 - Jak wam się podoba w reż. Tadeusza Bradeckiego
1994 - Diabły w Brugelandii w reżyserii Liliany i Stanisława Ochmańskich
1994 - Cztery komedie równoległe w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1994 - Don Kichote w reżyserii Stanisława Ochmańskiego
1994 - Mishima w reżyserii Andrzeja Wajdy
1994 - Kasia z Heilbronnu w reżyserii Jerzego Jarockiego
1995 - Reformator w reżyserii Rudolfa Zioło
1995 - La Boheme w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1995 - Dziady - Dwanaście improwizacji w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1995 - Operetka w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1995 - Mizantrop w reżyserii Ewy Bułhak
1995 - Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych w reżyserii Ludwika Flaszena
1996 - Grzebanie w reżyserii Jerzego Jarockiego
1996 - Zima pod stołem w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1996 - Don Juan w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1996 - Pokojówki w reżyserii Andrzeja Domalika
1996 - Panna Tutli - Putli w reżyserii Tomasza Gołębiowskiego
1996 - Improwizacja wersalska w reżyserii Andrzeja Wajdy
1996 - Improwizacja paryska w reżyserii Andrzeja Wajdy
1996 - Improwizacja wrocławska w reżyserii Andrzeja Wajdy
1996 - Król umiera czyli ceremonie w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1996 - Kram Karoliny w reżyserii Agnieszki Glińskiej
1996 - Nie-Boska komedia w reżyserii Krzysztofa Babickiego
1996 - Francis Bacon, czyli Diego Velázquez na fotelu dentystycznym w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1997 - Burza w reżyserii Rudolfa Zioło
1997 - Faust w reżyserii Jerzego Jarockiego
1997 - Noc listopadowa w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1998 - Saragossa w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1998 - Miarka za miarkę w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1998 - Złoty klucz w reżyserii Stanisława Ochmańskiego
1998 - Historia PRL w reżyserii Jerzego Jarockiego
1998 - Łgarz w reżyserii Giovanniego Pampiglione
1999 - Sędziowie w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1999 - Nowe Bloomusalem w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
1999 - Kariera Artura Ui w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
2000 - Dawne czasy w reżyserii Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej
2000 - Centurion, opowieść o Krzyżu w reżyserii Janusza Kukuły
2000 - Swidrygajłow w reżyserii Andrzeja Domalika
2000 - Requiem dla gospodyni w reżyserii Kazimierza Dejmka
2001 - Trzy siostry w reżyserii Andrzeja Domalika
2001 - Przyjaciele odchodzą w reżyserii Tadeusza Malaka
2001 - Pastorałka na nowy wiek w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego
2001 - Sen nocy letniej w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
2002 - Nondum w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz
2003 - Morze i zwierciadło w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
2003 - Tango w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
2003 - Szkoła żon w reżyserii Ewy Kutryś
2003 - Opera mleczna w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
2003 - Byczek Fernando w reżyserii Stanisława Ochmańskiego
2003 - Ostatni w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
2004 - Duszyczka w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
2004 - Błądzenie w reżyserii Jerzego Jarockiego
2004 - Wyzwolenie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
2004 - Makbet w reżyserii Andrzeja Wajdy
2005 - On. Drugi Powrót Odysa w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego
2005 - Mewa w reżyserii Andrzeja Domalika
2005 - Kosmos w reżyserii Jerzego Jarockiego
2006 - Wieczór Jubileuszowy w reżyserii Bogdana Toszy
2006 - Boy, Honor i Ojczyzna w reżyserii Stanisława Tyma
2007 - Miłość na Krymie w reżyserii Jerzego Jarockiego
2007 - Stara kobieta wysiaduje w reżyserii Stanisława Różewicza
2007 - Hamlet i inni w reżyserii Wojciecha Markiewicza
2007 - Wesele w reżyserii Bodolay'a
2008 - Iwanow w reżyserii Jana Englerta
2008 - Błądzenie w reżyserii Jerzego Jarockiego
muzyka do filmów:
1966 - Szyfry w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa
1969 - Co jest w człowieku w środku w reżyserii Zygmunta Hübnera
1971 - Seksolatki w reżyserii Zygmunta Hübnera
1973 - Dziewczyna i gołębie w reżyserii Barbary Sass - Zdort
1974 - Opowieść w czerwieni w reżyserii Henryka Kluby
1976 - Blizna w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego
1976 - Kradzież w reżyserii Piotra Andrejewa
1976 - Próba ciśnienia w reżyserii Tadeusza Junaka
1977 - Czysta chirurgia w reżyserii Tadeusza Junaka
1977 - Sprawa Gorgonowej w reżyserii Janusza Majewskiego
1978 - Podróż Luizy w reżyserii Tadeusza Junaka
1980 - W biały dzień w reżyserii Edwarda Żebrowskiego
1980 - Z biegiem lat, z biegiem dni... w reżyserii Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego
1984 - Zamiana w reżyserii Rafała Kalinowskiego
1994 - Spis Cudzołożnic w reżyserii Jerzego Stuhra
1995 - Opowieść o Józefie Szwejku i jego Najjaśniejszej Epoce w reżyserii Włodzimierza Gawrońskiego
1996 - Opowieść o Józefie Szwejku i jego drodze na front w reżyserii Włodzimierza Gawrońskiego
1999 - Przygody dobrego wojaka Szwejka w reżyserii Włodzimierza Gawrońskiego
1999 - Wyrok na Franciszka Kłosa w reżyserii Andrzeja Wajdy
2008 - Rysa w reżyserii Michała Rosy

kalendarium

1960 - 1975 - współpracował z kabaretem "Piwnica pod Baranami"
1963 - 1966 - pracował jako kierownik muzyczny w Teatrze Rozmaitości w Krakowie
1966 - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował grę na fortepianie w klasie Ludwika Stefańskiego i kompozycję pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego
1967 - doskonalił swoje umiejętności podczas kursów prowadzonych przez Pierre'a Schaeffera (muzyka elektroniczna) oraz Oliviera Messiaena (kompozycja) w Paryżu
1974 - 1976 - pełnił funkcję kierownika muzycznego w Teatrze Ateneum w Warszawie
1977 - został konsultantem muzycznym w Starym Teatrze
1980 - 1990 - był dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru
1982 - otrzymał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za muzykę do spektaklu - Powrót Odysa
1982 - otrzymał nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za muzykę do Woyzecka w reżyserii Tadeusza Bradeckiego
1988 - otrzymał nagrodę miasta Krakowa
1993 - otrzymał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za muzykę do spektaklu - Rękopis znaleziony w Saragossie
1994 - otrzymał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za muzykę do spektaklu - Sen srebrny Salomei
1997 - został kompozytorem Teatru Narodowego w Warszawie
2000 - otrzymał nagrodę im. Aleksandra Bardiniego
2007 - otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej

Dodatkowe informacje