Jan Apolinary Michalik
(17 IV 1871 – Hołobutów, powiat stryjski – 28 V 1926 Poznań)
cukiernik, przemysłowiec
rodzina
syn Rudolfa i Marceli Drewoty
poślubił:
-
około 1900 Eugenia Amalia Mrozińska, syn Mieczysław
-
około 1910 Izabela Kruszyńska, córka Aniela Kazimiera, mąż Wójtowicz
biogram
Po przerwaniu edukacji na dwóch klasach gimnazjum we Lwowie został oddany przez rodziców na praktykę do ich znajomego cukiernika p. Bienieckiego. Po uzyskaniu kwalifikacji cukiernika postanowił szukać szczęścia w Krakowie.
Początkowo zatrzymał się w skromnym lokaliku na przedmieściu ale wkrótce pozyskał większy lokal w centrum miasta przy ul. Floriańskiej 45. Z ponurej sali bez okien wyczarował oryginalną, kawiarnianą grotę z nastrojowym oświetleniem i interesującą dekoracją plastyczną. Lokal posiadał szyld „Cukierni Lwowskiej”, lecz przez bywalców nazwany został „Jamą Michalika” i zasłynął w całym Krakowie z oryginalnych wypieków. Gospodarz zaprzyjaźnił się z krakowską prasą, a za jej pośrednictwem pozyskał stałych bywalców z szacownego grona literatów i artystów. Oferował konsumentom nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne wypieki o takich reklamowych nazwach, jak związane z prapremierą „Balladyny”: ptysiowy przysmak z bitą śmietaną i poziomkami „Goplana”, i ciasto z malinową pianką „Alina”, oraz czekoladowy biszkopt „Manru” i wspaniały tort „Paderewski” – to z okazji wizyty mistrza fortepianu w Krakowie.
Popularność „Jamy Michalika” szybko rosła, a do grona bywalców należeli znani i szanowani w całym mieście goście: Boy Żeleński, Jan Stanisławski, Irena Solska, Teofil Trzciński, Jadwiga Mrozowska, Tadeusz Pawlikowski, Karol Frycz, Juliusz Osterwa i inni. Wśród nich narodził się pomysł stworzenia kabaretu, który przyjął nazwę „Zielonego Balonika” i zasłynął wkrótce również poza granicami podwawelskiego grodu.
kalendarium
1895 – znalazł się w Krakowie
1905 – August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół założył Kabaret Zielony Balonik
1906 – nowy wystrój zaprojektował malarz Henryk Szczygliński
1910 – nową salę od strony architektonicznej zaprojektował Franciszek Mączyński, a jej wnętrze zaprojektował Karol Frycz
1918 - sprzedał firmę oraz fabrykę czekolady (przy ul. Szczepańskiej 7) i przeniósł się do Poznania
źródła:
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 26.12.2017
Adam Żarnowski, www. Cracovia-leopolis.pl