Dzisiejsza data:

Jadwiga Mikołajczyk

(1883 - 1936)

panna Młoda z Wesela Wyspiańskiego

rodzina

córka Jacentego, chłopa, i Jadwigi Katarzyny Czepiec

rodzeństwo: Anna (1874 – 1954), Gospodyni z Wesela, żona Włodzimierza Tetmajera (1861 – 1923); Maria, Marysia z Wesela, mąż Wojciech Susuł, Wojtek z Wesela; Jan, Jasiek z Wesela;

poślubiła 20 XI 1900 w kościele Mariackim Lucjana Rydla (1870 – 1918)

dzieci: Lucjan (1901 – 1957), żona Julia Boguszewska; Helena (1902 – 1969), mąż Zdzisław Rydel

biogram

           Była drobną, ładną kobietą. Jest sporo portretów dokumentujących jej urodę, między innymi Stanisława Kamockiego, Stanisława Fabiańskiego, Antoniego Kamieńskiego i Wojciecha Weissa. Miała niezwykłą osobowość. Pogodna, pełna ciepła, podobnie jak Anna Tetmajerowa (której małżeństwo było mezaliansem, ponieważ inteligent związał się z prostą chłopką) do końca życia chodziła w stroju ludowym i mówiła gwarą. Ukończyła szkołę ludową. Wychowywała się wśród ludzi literatury i sztuki, bywała w domu Tetmajerów i słuchała ciekawych opowieści jej szwagra Włodzimierza.        

           Sama także wyszła za krakowskiego inteligenta, który nie zważał na różnice społeczne. Przyjęcie weselne zorganizowano w dworku bronowickim. O tym wydarzeniu dowiadujemy się głównie z jednego z najważniejszych dzieł młodopolskiego pisarza, Stanisława Wyspiańskiego. Był on gościem nowożeńców i opisał całe zdarzenie w dramacie "Wesele".

            Nowożeńcy początkowo mieszkali przy placu Słowiańskim, w dotychczasowym lokum Rydla, a od maja 1901 roku – w wynajętym domu w Bronowicach Wielkich. Później, od 1902 roku, w dworku Franciszka Paszkowskiego, adiutanta Kościuszki, w Toniach. Po przeprowadzeniu się do „Rydlówki” w 1912 roku mieszkali w niej zaledwie dwa lata bowiem wybuch pierwszej wojny światowej zmusił ich do opuszczenia domu. Dworek zajęli oficerowie austriaccy, a Rydlowie przenieśli się najpierw do Krakowa,a potem wyjechali do Czech – do Pardubic i Pragi. Do Bronowic Małych wrócili dopiero w połowie 1915 roku. Autor Zaczarowanego koła zmarł 8 kwietnia 1918 roku. W swym wymarzonym domu mieszkał więc zaledwie pięć lat.

           Zmarła w Bronowicach koło Krakowa (obecnie dzielnica Krakowa), została wraz z mężem pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.