Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ul. Krowoderska 16

           Klasztor oraz kościół św. Franciszka Salezego zbudowano dla sprowadzonego do Krakowa zakonu sióstr wizytek. Pełna nazwa zgromadzenia to Zakon Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zgromadzenie powstało w 1. połowie XVII wieku we Francji, a do Krakowa sprowadził je biskup Jan Małachowski w 1681 roku. On też ufundował kościół i klasztor. Z tą fundacją związana jest historia, wg której biskup Małachowski w czasie przeprawy saniami przez skutą lodem Wisłę miał wypadek – lód pękł i sanie zaczęły tonąć, modlił się wtedy o ratunek do św. Franciszka Salezego i złożył przysięgę, że jeżeli przeżyje to zbuduje kościół i klasztor. Wkrótce potem rozpoczęto budowę klasztoru według projektów włoskiego architekta Jana Solari, a gdy budynek był gotowy i siostry mogły w nim zamieszkać ruszono z budową kościoła. Prace trwały od 1692, a w 1695 biskup Małachowski dokonał uroczystej konsekracji nowej świątyni, która otrzymała wezwanie św. Franciszka Salezego.

           Budynki klasztoru wizytek przylegają do kościoła od strony zachodniej. Na ścianie klasztoru od strony fasady i wejścia do kościoła umieszczono zegar słoneczny z sentencją „życie to krótki sen”, cały kompleks został otoczony murowanym ogrodzeniem.

           W lipcu 1755 w klasztorze wybuchł duży pożar, który w dużym stopniu zniszczył również wnętrze kościoła.

           Na terenie klasztoru znajduje się ogród, niedostępny dla zwiedzających to miejsce. W ogrodzie znajdują się barokowe kaplice, między innymi drewniana kaplica z Kalwarią, zbudowana w 1723 roku. Jest ona ukryta na terenie ogrodu klasztornego i niedostępna dla osób zwiedzających to miejsce. To nieduża budowla drewniana, zbudowana na prostokątnym planie. Wzniesiona została na podmurówce z cegły z zastosowaniem konstrukcji zrębowej i nakryta dwuspadowym dachem. Do środka prowadzą dwa wejścia. Wnętrze kaplicy to kameralna, jednonawowa przestrzeń. Na ścianach i na płaskim stropie wykonanym z desek zachowała się barwna polichromia z motywami figuralno-ornamentalnymi, której wykonanie przypisuje się Pawłowi Pieleszyńskiemu. Przedstawiono tam czternaście kompozycji ze scenami Męki Pańskiej, poszczególne obrazy opisane są cytatami z Pisma Świętego.

           Klasztor sióstr wizytek zgromadził bardzo bogate zbiory dzieł sztuki i rzemiosła, pochodzące między innymi od hojnych fundatorów. Przełożonymi i zakonnicami w klasztorze krakowskim były często przedstawicielki wybitnych, bogatych rodzin: Czartoryskich, Lubomirskich czy Małachowskich, co też dodatkowo wpłynęło na to, ile i jakie dzieła trafiały do klasztoru. W skarbcu przechowywane są zabytkowe tkaniny oraz szaty liturgiczne z XVIII wieku, wspaniałe wyroby złotnicze, dzieła malarstwa i rzeźby, a także iluminowane rękopisy i starodruki. Najstarszym zabytkiem w zbiorach krakowskich wizytek jest rzeźba gotycka Matki Boskiej Dzieciątkiem, datowana na 2. połowę XIV wieku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje