Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kościół p.w. św. Filipa i Jakuba

nieistniejący

           Położony na północ od krakowskiego Rynku Kleparz przez długi czas był samodzielnym miastem, do Krakowa został włączony w 1792 roku. Nie jest wiadomo kiedy dokładnie powstała druga świątynia w mieście Kleparz – druga po farze św. Floriana – ale nieistniejący dziś kościół pw. św. Filipa i Jakuba został zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku, być może był fundacją Janusza z Minogi koło Skały z rodu Nowinów. W źródłach wzmianki o kościele pojawiają się w 1373 i 1409 roku. Stał przy północnej pierzei zabudowań kleparskiego rynku. Być może kościół powstał jako budowla drewniana, podobnie jak większość otaczającej rynek zabudowy, według Jana Długosza w połowie był zbudowany z cegły. Prawdopodobnie była to świątynia o niewielkich rozmiarach – opisywana była jako kaplica.

           Zabudowę Kleparza kilkakrotnie niszczyły pożary. Kościół św. Filipa i Jakuba spłonął w czasie pożaru Kleparza w 1528 roku - po tych zniszczeniach został odbudowany już jako murowana kaplica. Kleparz był również narażony na wielkie zniszczenia w czasie walk i wojen – nie był otoczony murami obronnymi i był ulokowany tuż za murami miejskimi Krakowa. Kolejne zniszczenia dla zabudowy oraz kościoła przyniósł potop szwedzki w XVII wieku, po szybkiej odbudowie wspieranej przez wiceprepozyta kolegiaty św. Floriana Andrzeja Navoioviusa został ponownie konsekrowany 4 września 1667 roku. Powstała wówczas świątynia o barokowej architekturze i wyposażeniu. Kolejny pożar w niecałe sto lat później znów nie oszczędził kościoła – uległ on ponownemu zniszczeniu, został odrestaurowany pod koniec XVIII wieku ale już w 1801 roku władze austriackie podjęły decyzję o jego wyburzeniu.

           W 2 połowie XIX wieku teren po kościele przejęli oo. Misjonarze i zbudowali tu kościół św. Wincentego oraz klasztor – dziś w miejscu dawnego kościoła św. Filipa i Jakuba znajduje się ogród klasztorny.

źródła:

Janina Bieniarzówna, Jan M. Małecki, Dzieje Krakowa, t. 2, Kraków 1984

Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2008

Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa–Kraków 2000

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje