Dzisiejsza data:

ul. Bulwarowa 15a

           Kościół parafialny Matki Bożej Pocieszenia stoi na os. Sportowym, przy ul. Bulwarowej, przebiegającej od ul. Kocmyrzowskiej do Al. Solidarności. Parafia powstała w tym miejscu w 1999, erygowana z inicjatywy kardynała F. Macharskiego. Została powierzona księżom pallotynom, których kardynał Macharski zaprosił do Krakowa. Budowę kościoła rozpoczęto w 2001, w 2006 kardynał S. Dziwisz wmurował kamień węgielny, który został poświęcony przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 1996 roku.

           Kościół stoi na ogrodzonym placu w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Ma bardzo nietypowy kształt - został zbudowany na planie ryby, co jest nawiązaniem do ryby jako jednego z symboli chrześcijaństwa. Projekt kościoła stworzył znany w Krakowie z innych budowli sakralnych architekt Witold Cęckiewicz. W budowli zastosowano konstrukcję żelbetowo-murowaną, mury zewnątrz są otynkowane na biało, a dwuspadowy dach przykryty czerwoną dachówką. W fasadzie znajduje się wejście główne do świątyni, nad nim – okrągłe, duże okno. Z fasady wychodzą dwie półkoliste kolumnady z prostokątnymi kolumnami, otaczające wejście do kościoła. Ich kształt dopełnia plan budowli jako graficznego znaku ryby, której głowa znajduje się od strony prezbiterium, a ogon właśnie tu, od frontu. Przy kościele ustawiony jest krzyż, który stał przy ołtarzu na krakowskich Błoniach, w czasie wizyty Jana Pawła II w Krakowie.

           Wnętrze świątyni jest jasne, wysokie i przestronne. Ściany i sufit są otynkowane na biało, co podkreśla surowość i oszczędność wnętrza: nie ma tu kolorów, dekoracji, jest nowoczesny minimalizm, prostota i przejrzystość. W ścianach bocznych znajdują się wysokie, prostokątne okna, które dają wnętrzu dużo światła.

           Przestrzeń kościoła dzieli się na trzy nawy. Nawa główna jest nieco szersza, wyższa i wyróżnia ją drewniana konstrukcja więźby wykonana z pomalowanych na ciemny kolor belek. W bocznych nawach widzimy tylko biały sufit. Podział delikatnie sugerują też cztery kolumny – dwie w pobliżu prezbiterium, dwie od strony chóru.

           Prezbiterium jest zamknięte białą ścianą, na której zawieszono wizerunek Matki Bożej Pocieszenia – to kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Pasierbca, namalowany przez ludowego artystę.