Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ul. Bulwarowa 15a

           Kościół parafialny Matki Bożej Pocieszenia stoi na os. Sportowym, przy ul. Bulwarowej, przebiegającej od ul. Kocmyrzowskiej do Al. Solidarności. Parafia powstała w tym miejscu w 1999, erygowana z inicjatywy kardynała F. Macharskiego. Została powierzona księżom pallotynom, których kardynał Macharski zaprosił do Krakowa. Budowę kościoła rozpoczęto w 2001, w 2006 kardynał S. Dziwisz wmurował kamień węgielny, który został poświęcony przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 1996 roku.

           Kościół stoi na ogrodzonym placu w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Ma bardzo nietypowy kształt - został zbudowany na planie ryby, co jest nawiązaniem do ryby jako jednego z symboli chrześcijaństwa. Projekt kościoła stworzył znany w Krakowie z innych budowli sakralnych architekt Witold Cęckiewicz. W budowli zastosowano konstrukcję żelbetowo-murowaną, mury zewnątrz są otynkowane na biało, a dwuspadowy dach przykryty czerwoną dachówką. W fasadzie znajduje się wejście główne do świątyni, nad nim – okrągłe, duże okno. Z fasady wychodzą dwie półkoliste kolumnady z prostokątnymi kolumnami, otaczające wejście do kościoła. Ich kształt dopełnia plan budowli jako graficznego znaku ryby, której głowa znajduje się od strony prezbiterium, a ogon właśnie tu, od frontu. Przy kościele ustawiony jest krzyż, który stał przy ołtarzu na krakowskich Błoniach, w czasie wizyty Jana Pawła II w Krakowie.

           Wnętrze świątyni jest jasne, wysokie i przestronne. Ściany i sufit są otynkowane na biało, co podkreśla surowość i oszczędność wnętrza: nie ma tu kolorów, dekoracji, jest nowoczesny minimalizm, prostota i przejrzystość. W ścianach bocznych znajdują się wysokie, prostokątne okna, które dają wnętrzu dużo światła.

           Przestrzeń kościoła dzieli się na trzy nawy. Nawa główna jest nieco szersza, wyższa i wyróżnia ją drewniana konstrukcja więźby wykonana z pomalowanych na ciemny kolor belek. W bocznych nawach widzimy tylko biały sufit. Podział delikatnie sugerują też cztery kolumny – dwie w pobliżu prezbiterium, dwie od strony chóru.

           Prezbiterium jest zamknięte białą ścianą, na której zawieszono wizerunek Matki Bożej Pocieszenia – to kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Pasierbca, namalowany przez ludowego artystę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje