Dzisiejsza data:

al. 29 Listopada 195

           Osiedle Gotyk to nowe osiedle w północnej części Krakowa, w pobliżu al. 29 Listopada, prowadzącej z Krakowa ku trasie na Warszawę. Osiedle było rozbudowywane przez ostatnie dziesięć lat, a parafia Chrystusa Króla powstała w tym miejscu w 2001 - została wydzielona z dużo starszej, obejmującej dużą część Prądnika parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

           W 2000 na wyznaczonej działce ruszyły przygotowania do budowy i w listopadzie został uroczyście poświęcony plac pod budowę, na którym już na początku budowy postawiono dla wiernych tymczasową kaplicę. Do 2004 wzniesiono w sąsiedztwie kaplicy Dom parafialny. Budowa kościoła trwała do 2010 - w listopadzie tego roku miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

           Kościół wzniesiony jest na prostokątnym planie, ma bardzo prostą bryłę, a wrażenie masywności potęguje specyficznie rozwiązany dach – z każdej strony budowli jest przesłonięty wysoką, prostą attyką, która jest przedłużeniem murów.

           Murowane ściany kościoła są wysokie na około 10 m i otynkowane na jasne, pastelowe kolory, po bokach i od strony prezbiterium przecinają je wysokie, prostokątne okna. Od frontu znajduje się wejście główne do kościoła, ukryte za czterema wysokimi filarami, a nad wejściem widzimy duże, okrągłe okno. Od tej strony na krawędziach attyki postawiono dwie duże figury aniołów. Przy wschodnim boku kościoła dostawiona jest wieża – prostokątna, wysoka, zwieńczona krzyżem.

           Wnętrze kościoła jest bardzo przestronne, doświetlone przez wysokie okna w ścianach bocznych. Żelbetonowy, otynkowany na biało strop podtrzymywany jest przez 24 żelbetonowe, otynkowane również na biało, smukłe filary, które dzielą przestrzeń na trzy nawy. Na ścianie zamykającej prezbiterium umieszczono dużą figurę Chrystusa z rozpostartymi szeroko ramionami, po bokach – dwa wysokie, prostokątne okna, a poniżej tabernakulum. Na ścianach zamykających nawy boczne zobaczymy obrazy – Matkę Boską Nieustającej Pomocy oraz Jezusa Miłosiernego, a wzdłuż naw płaskorzeźbione stacje Drogi Krzyżowej

           Osiedle Gotyk przez długi czas kojarzone było głównie jako ta część miasta, do której trudno dostać się korzystając z komunikacji miejskiej. Pomijając jednak trudności komunikacyjne, to bardzo charakterystycznym punktem tego osiedla jest budowla kościoła parafialnego. Nowoczesna, prosta bryła wtapia się w zabudowę osiedla, a z daleka przykuwa uwagę smukłą, wysoką wieżą i figurami aniołów, spoglądających na okolicę z dachu kościoła.