ul. Zagaje 42
Kościół św. Królowej Jadwigi usytuowany jest w skrzyżowaniu ulic Zagaje i Kostrzewskiego, na osiedlu Kliny Borkowskie. Osiedle to, położone w południowej części miasta, należy do Dzielnicy X Swoszowice. Budowę kościoła św. Jadwigi rozpoczęto w 1998 roku. Twórcą projektu kościoła jest Andrzej Bilski; również on, razem z Matyldą Wdowiarz-Bilską zaprojektował wystrój wnętrza świątyni.
Teren obecnej parafii św. Jadwigi pierwotnie należał do parafii Matki Boskiej Zwycięskiej na Borku Fałęckim i tam też na początku lat 90’ XX wieku zrodziła się inicjatywa wybudowania osobnej kaplicy dla mieszkańców osiedla Kliny. Już w 1994 poświęcono Krzyż ustawiony przy ul. Zagaje, w miejscu, gdzie miała powstać kaplica. Z czasem zdecydowano jednak rozpocząć starania o budowę nowego kościoła, a w 1996 przy parafii została powołana Rada Budowy Kościoła, która gromadziła potrzebne do podjęcia budowy środki. We wrześniu 1998 kardynał F. Macharski uroczyście poświęcił plac pod budowę, i już pod koniec tego samego miesiąca ruszyły pierwsze prace budowlane. Już po dwóch latach, w październiku 2000 chociaż nadal trwały prace budowlane wewnątrz kościoła, odprawiono w nim pierwszą Mszę Świętą. Parafię św. Jadwigi Królowej erygowano w czerwcu 2001, kościół pełnił już wtedy swoje funkcję, ale jednocześnie cały czas kontynuowano prace przy jego wykończeniu i wystroju. W październiku 2001 poświęcono kościelny dzwon im. św. Królowej Jadwigi, a wewnątrz na ścianach umieszczono nowe obrazy: Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Jezusa Miłosiernego. Złożono w kościele też relikwie św. Faustyny. W kolejnych latach, do 2005 wykończono elewację zewnętrzną, zbudowano betonowe schody przy wejściu głównym oraz wykonano w kościele posadzkę z marmuru tureckiego. W 2005 powstały nowa ambona i ołtarz, wykonano również posadzkę w prezbiterium i wstawiono na chórze muzycznym nowe organy. 13. XII. 2005 biskup Jan Szkodoń uroczyście poświęcił umieszczony w prezbiterium obraz św. Królowej Jadwigi.
Kościół parafialny św. Królowej Jadwigi jest jednonawową budowlą. Wzniesiony został na prostokątnym planie i zwrócony frontem na południe, w stronę ul. Zagaje. Jest nakryty dwuspadowym dachem, a w fasadzie widzimy profilowany, prostokątny otwór wejściowy, a powyżej duże okrągłe okno oraz trójkątny fronton zwieńczony dzwonnicą i krzyżem. Nad częścią prezbiterialną na dachu ustawiono mniejszą wieżyczkę na sygnaturkę.
Jasne, jednolite wnętrze kościoła jest zdominowane przez bladożółty kolor ścian, na którego tle wyróżniają się pomalowane na biało elementy konstrukcyjne. Konstrukcja budowli opiera się na sześciu poprzecznych, półkolistych ramach łukowych, wspieranych przez dwanaście smukłych, okrągłych filarów. Zamknięte prostą ścianą prezbiterium jest podniesione o kilka stopni i urządzone z dużym umiarem. Ustawiony tam marmurowy ołtarz ma bardzo prostą, geometryczną formę grubej płyty wspartej na dwóch masywnych walcach. Kształt walca powtarza również stojąca obok marmurowa ambona. Na ścianie zamykającej prezbiterium zobaczymy duży, okrągły obraz z przedstawieniem patronki parafii, ujęty w złotą ramę, a poniżej obrazu - wbudowane w ścianę spore, prostokątne tabernakulum, zdobione płaskorzeźbioną sceną Ostatniej Wieczerzy. Prezbiterium jest oświetlone przez umieszczone w ścianach bocznych dwa duże, okrągłe okna. Wysoką, przestronną nawę kościoła oświetlają prostokątne okna w ścianach bocznych oraz okrągłe okno nad wejściem. W południowej części kościoła zbudowany jest chór muzyczny o bardzo prostym, surowym kształcie.
Kościół św. Królowej Jadwigi jest usytuowany na rozległym, uporządkowanym placu. Jest niewysoką budowlą, ale jego geometryczna, zwarta bryła wyróżnia się wśród sąsiadujących niskich zabudowań.