Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

os. Dywizjonu 303 63

           Kościół św. Brata Alberta usytuowany jest na os. Dywizjonu 303, należącym do Dzielnicy XIV Czyżyny. Osiedle powstawało w latach 70-80. XX wieku, początkowo tak jak większość osiedli w tym rejonie, należało do dużej parafii na Bieńczycach. Parafia ta jednak przestawała z biegiem lat wystarczać dla szybko rozbudowującej się dzielnicy. W 1981 władze miasta udzieliły pozwolenia na budowę nowego kościoła i utworzenie nowej parafii, która swoim zasięgiem miała objąć osiedla: Dywizjonu 303, Kościuszkowskie, II Pułku Lotniczego oraz Albertyńskie (wówczas było to Os. XX lecia PRL). Plac pod budowę wyznaczono na płycie dawnego lotniska Czyżyny i postawiono tam wysoki krzyż – dar robotników krakowskiego kombinatu.

           Nową parafię erygował ks. kardynał Franciszek Macharski dn. 1. IX. 1981, a w październiku, tego samego roku, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę, który wmurowany został w fundamenty kościoła. Autorem projektu był Witold Cęckiewicz – architekt dobrze znany w Krakowie z licznych realizacji, a przede wszystkim łagiewnickiego Sanktuarium. W 1983 parafia otrzymała relikwie bł. Brata Alberta, przekazane przez Siostry Albertynki. W czasie, gdy budowa kościoła była jeszcze w toku, bł. Brat Albert został kanonizowany przez Jana Pawła II. Budowa trwała od 1986 do 1994 roku. Kościół Świętego Brata Alberta został uroczyście poświęcony w 1994 przez ks. biskupa Kazimierza Nycza.

           Zaprojektowany przez W. Cęckiewicza kościół ma cechy charakterystyczne dla tego architekta – jest to nowoczesna budowla, o geometrycznej, zwartej bryle, zbudowanej na planie rombu. Skierowana w stronę południową fasada zakomponowana jest na ściętym narożniku, w całości przeszklona i zwieńczona krzyżem. Narożniki boczne są zaokrąglone i również w całości przeszklone. Gładkie, białe elewacje są zupełnie pozbawione dekoracji, a nad prezbiterium zbudowano półkopułę, zwieńczoną krzyżem.

           Wewnątrz kościół nakryty jest kasetonowym stropem o konstrukcji stalowej, wspartym na czterech kanelowanych słupach. Przestronna nawa jest mocno oświetlona i zdominowana bielą ścian, podkreślającą jasność i czytelność konstrukcji. Rozbudowany chór muzyczny jest dostępny dla wiernych. Prezbiterium, podniesione o siedem stopni, oświetla mocny strumień wpadającego od góry światła. W ołtarzu głównym zobaczymy dużą figurę św. Brata Alberta przygarniającego ramieniem bezdomnego chłopca, ustawioną na marmurowym postumencie w formie kolumny, w którą wbudowane jest tabernakulum. Figurę tą ustawiono w kościele w 2006, zastąpiła ona umieszczony tam wcześniej obraz z przedstawieniem świętego, namalowany przez Z. Kopycińską-Wilczkową. Ta sama artystka namalowała stacje Drogi Krzyżowej dla kościoła św. Brata Alberta.

           W kościele po lewej stronie zobaczymy duży obraz z przedstawieniem Chrystusa Miłosiernego, a w przedsionku zwróćmy uwagę na umieszczone tam pamiątkowe płyty – upamiętniająca polskich lotników walczących w czasie II wojny światowej, wykonana w 1995 przez rzeźbiarza B. Chromego, oraz druga poświęcona pamięci saperów poległych w 1946 w czasie akcji rozminowywania pobliskiego lotniska, wykonana przez A. Kołaczyńskiego w 1999 roku.

           Według pierwotnych projektów kościół św. Brata Alberta miał posiadać wieżę, ale nie została ona zbudowana. Kościół ten jest jednym z ciekawszych przykładów nowoczesnej architektury sakralnej w Krakowie, wyróżnia się oryginalną kompozycją bryły, łączącą nowoczesne rozwiązania z nawiązującymi do tradycyjnych kościołów elementami takimi jak smukłe kanelowane podpory czy półkopuła nad prezbiterium.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje