Dzisiejsza data:

Dawne kolegium Jezuitów

ul. Grodzka 52a

           Po stronie południowej kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła stoją barokowe zabudowania dawnego kolegium jezuickiego, oddzielone od kościoła dziedzińcem. Budowę skrzydła południowo wschodniego, w którym mieścił się pierwszy dom profesorów rozpoczęto w 2. połowie XV wieku. Skrzydło to wzniesiono na prostokątnym, wydłużonym planie. Pomieszczenia wewnątrz mają układ jednotraktowy, w narożniku południowo zachodnim znajduje się klatka schodowa. Spacerując Plantami możemy oglądać wschodnią elewację skrzydła. Budynek ten – nazywany „Starym Kolegium” jest połączony wąskim przejściem z zakrystią kościoła.

            Natomiast budowę tzw. Nowego Kolegium rozpoczęto w 2. połowie XVII wieku. W latach 1669-1680 powstała z fundacji biskupa Andrzeja Trzebickiego pierwszą jego część, czyli skrzydło północno–wschodnie, wzniesione na prostokątnym planie. W kolejnych latach zbudowano drugie ramię Nowego Kolegium, ustawione prostopadle do wcześniejszego: skrzydło zachodnie. Ma ono również prostokątny plan, a jego część zachodnia jest lekko odchylona ku stronie południowej. Około połowy XVIII wieku zbudowana została piętrowa oficyna, dobudowana krótszym bokiem do zachodniego skrzydła kolegium, a w 1. połowie XIX wieku powstało jeszcze skrzydło północne, wzniesione na planie w kształcie litery „L”, łączące się ze skrzydłem zachodnim.

           Zabudowania, które kiedyś mieściły jezuicką szkołę, dom profesorów, dziś przeznaczone są do różnych celów publicznych, między innymi w jednym ze skrzydeł dawnego kolegium od 1971 mieści się Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego.